Sveučilište u Mostaru i njegov Centar za umjetnu inteligenciju (SUMAI) ostvarili su izvanredan uspjeh na svjetskoj ljestvici inovativnih sveučilišta WURI (The World University Rankings for Innovation) u kategoriji Primjene generativne umjetne inteligencije, zauzevši impresivno četvrto mjesto u svijetu sa svojim projektom Center for Artificial Intelligence – Smart Reception Project. Centar za umjetnu inteligenciju Sveučilišta u Mostaru usmjeren je na poticanje istraživanja i primjene umjetne inteligencije, s posebnim naglaskom na područje obrazovanja.
Voditelj Centra za umjetnu inteligenciju Hrvoje Ljubić kazao je kako je ideja projekta Pametna recepcija bila razviti web-aplikaciju koja bi studentima i posjetiteljima Sveučilišta u Mostaru omogućila jednostavan pristup potrebnim informacijama, od općih podataka do rasporeda predavanja i ispitnih rokova. „Projekt je realiziran kroz SUM AI praksu, a u njemu su sudjelovali studenti Informatike s Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Blaž Perić, Oliver Vujica, Nikola Gadže i Marin Žilić. Nakon završetka aplikacije shvatili smo da je univerzalno primjenjiva, stoga planiramo nastavak razvoja, a prvi korak će biti integracija sa Smart kioskom kroz projekt Smart Campus“, dodao je Ljubić.
Centar za umjetnu inteligenciju Sveučilišta u Mostaru predano radi na stvaranju inovacija i primjeni naprednih tehnologija umjetne inteligencije, što se vidi kroz brojne projekte koji su već pokrenuti i provode se. Ovaj uspjeh prepoznat je i pohvaljen od strane akademske zajednice i industrije, potvrđujući visoku kvalitetu i utjecaj projekata Sveučilišta.
„Ideja projekta bila je stvoriti aplikaciju koja bi studentima omogućila jednostavan pristup informacijama. Nismo željeli običan Q&A sustav, već nešto modernije te smo osmislili web aplikaciju prilagođenu za tablete i TV-ove osjetljive na dodir. Korisnici glasom postavljaju upite, sustav taj glas pretvara u tekst i šalje ga na obradu. Aplikacija vraća odgovor za nekoliko sekundi, a korisnik može nastaviti s upitima ili dati povratnu informaciju o kvaliteti i točnosti odgovora. U pozadini aplikacije koristi se SingleStore baza podataka te OpenAI Ada i GPT modeli. Najveći izazov bio je riješiti problem ‘haluciniranja’ modela, što smo uspješno postigli promptnim inženjerstvom”, kazao je Blaž Perić, student 1. godine studija Informatike na FPMOZ-u.
Uz projekte poput Smart Reception, Centar za umjetnu inteligenciju Sveučilišta u Mostaru kontinuirano radi na novim inicijativama koje će unaprijediti IT sektor te podići kvalitetu obrazovanja i života studenata. Kroz suradnju s vodećim tehnološkim tvrtkama i akademskim institucijama diljem svijeta, Centar nastoji stvoriti okruženje koje potiče inovacije i omogućuje primjenu najnovijih tehnoloških dostignuća.
„Aplikacija Pametna Recepcija koristi nekoliko naprednih tehnologija kako bi opravdala svoj naziv. Jedna od tih tehnologija je moćni Googleov API za govor-u-tekst, koji omogućava automatsko pretvaranje glasa u tekst za komunikaciju s pozadinskim dijelom aplikacije. Podržava gotovo sve jezike i efikasno uklanja šumove u bučnim sredinama. Korisničko sučelje aplikacije izrađeno je uz pomoć Vue.js i Vuetify programskog okvira, pružajući intuitivno i moderno iskustvo za korisnika”, istakao je Oliver Vujica, student 3. godine studija Informatike na FPMOZ-u.
Inovacije koje razvija Centar za umjetnu inteligenciju ne samo da unapređuju obrazovni proces nego i značajno pridonose globalnom tehnološkom napretku, osiguravajući Sveučilištu u Mostaru mjesto među najistaknutijim sveučilištima na međunarodnoj razini.
Što sve radi Centar za umjetnu inteligenciju Sveučilišta u Mostaru možete vidjeti na službenoj web stranici.
Izvor: SUM